Oznaczenia lamp LED – na co zwrócić uwagę poza mocą?

Oświetlenie 15 marca 2012 | Redakcja

Flickr/zelenykabinet/CC by-sa

Lampy LED cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Ich największą zaletą jest mały pobór energii. Typowa lampa LED ma moc rzędu kilku watów, podczas gdy tradycyjna żarówka pobiera nawet kilkadziesiąt watów. Moc to jednak nie wszystko. Na opakowaniach lamp znajdziemy także inne oznaczenia.

Pierwszą istotną kwestią jest tzw. nominalny strumień świetlny. Informuje on nas o tym, ile światła emituje lampa LED. Wyrażany jest w lumenach (lm). Przykładowo, 6-watowa lampa generuje ok. 250 lumenów, co odpowiada w przybliżeniu tradycyjnej żarówce 25 W.

8 watów LED-u to z kolei ok. 400-500 lumenów – mniej więcej tyle światła daje żarówka 40-watowa. Typowym odpowiednikiem klasycznego źródła 60-watowego jest z kolei lampa LED o mocy 12 watów, która daje nam ok. 800 lumenów. Właśnie 12-watowa lampa jest najlepszym zamiennikiem popularnej 60-watówki.

Warto podkreślić, że ostateczna moc konkretnego modelu lampy LED może nieco różnić się od podanych wartości. Dlatego najlepiej sprawdzić przed zakupem liczbę lumenów. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że kupujemy produkt wysokiej jakości, który spełni nasze oczekiwania.

Światło ciepłe kontra światło zimne

Wiele osób nie lubi nowoczesnych źródeł światła, takich jak świetlówki kompaktowe czy lampy LED. Nie odpowiada im kolor światła, czyli inaczej temperatura barwowa. Ten problem faktycznie dotyczył energooszczędnych źródeł kilka lat temu. Dziś mamy jednak do wyboru świetlówki czy lampy LED o różnych temperaturach.

Wybór tego parametru, podawanego w stopniach Kelwina, zależy od przeznaczenia lampy LED oraz naszych indywidualnych preferencji. Niskie temperatury (rzędu 3000 stopni Kelwina) charakteryzują lampy o barwie podobnej do tradycyjnych żarówek. Montuje się je w sypialniach, salonach czy kuchniach.

Temperatury powyżej 5000 stopni Kelwina są zimne. Stosuje się je przede wszystkim w biurach. Ich wykorzystanie w domach i mieszkaniach jest ograniczone. Kupują je przede wszystkim osoby, które lubią chłodne światło. W zależności od kolorystyki wnętrz polecane są np. do niektórych łazienek.

Wysokiej klasy lampy LED mają także dobry współczynnik oddawania barw (Ra). Powinien on wynosić powyżej 80, a najlepiej powyżej 90.

Wydajność i energooszczędność

Nowoczesne źródła światła, podobnie jak np. sprzęty AGD, muszą mieć tzw. etykiety energetyczne. Informują one klientów, jaka jest wydajność danej żarówki czy lampy. Najlepsza kategoria to A (opcjonalnie z plusami – im jest ich więcej, tym lepiej). Takie źródła światła mogą być droższe, ale ich eksploatacja będzie tańsza.

Kupując lampę LED należy zawsze zastanowić się, czy dodatkowy wydatek jest uzasadniony. Diody sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie potrzebujemy oświetlenia dyskretnego, ale ciągłego – np. w sypialni, na tarasie czy w ogrodzie. W miejscach, gdzie wymagane jest mocne, kierunkowe światło włączane okazyjnie (łazienka, piwnica, przedpokój) lepiej sprawdzają się np. halogeny.

Kolejna kwestia to trwałość wyrażana liczbą włączeń i wyłączeń lub godzin. Tanie lampy LED często mają krótką żywotność. Nie przepalają się, ale z czasem świecą coraz gorzej i wymagają wymiany. Ponownie trzeba uwzględnić podczas zakupu specyfikę eksploatacji lampy i ustalić skalę oszczędności.

Tę samą kwestię należy mieć na uwadze sprawdzając tzw. czas potrzebny do uzyskania maksymalnego strumienia światła (nominalnego, podanego na opakowaniu w lumenach). Warto pamiętać, że na większości opakowań ujęty jest czas potrzebny na osiągnięcie jedynie 60% tej wartości.

Dodaj komentarz