Ogrzewanie elektryczne w domu – rodzaje, wady i zalety

Ogrzewanie 2 stycznia 2012 | Redakcja

Flickr/_Zeta_/CC by

Ogrzewanie elektryczne to stosunkowo prosta w instalacji i wygodna forma zapewnienia ciepła dla domu lub mieszkania. Metoda ta uchodzi jednak za mało ekonomiczną i drogą w eksploatacji. Umiejętne jej zastosowanie może jednak rozwiązać wiele problemów przy jednoczesnym utrzymaniu wydatków w ryzach.

Najpopularniejszym rodzajem urządzeń do ogrzewania elektrycznego są grzejniki konwektorowe, zwane także czasem konwekcyjnymi. Takie grzejniki przypominają nowoczesne kaloryfery. W środku, zamiast miejsca na wodę, znajdują się jednak grzałki elektryczne.

Grzejnik konwektorowy można podłączyć do domowej instalacji podobnie jak każde inne urządzenie elektryczne. Oczywiście muszą zostać spełnione pewne wymogi. W budynku zazwyczaj powinna znajdować się instalacja trójfazowa, gniazdo musi być uziemione, należy także zapewnić odpowiednią moc przyłączeniową.

Tego rodzaju grzejniki mogą także mieć specjalny wentylator, który wymusza przepływ powietrza i zwiększa efektywność procesu ogrzewania. Modele wentylatorowe są jednak głośniejsze, charakteryzują się także większym niż w tradycyjnych grzejnikach konwektorowych poborem prądu.

Najprostszym przykładem zastosowania tego rodzaju urządzeń jest dogrzewanie łazienki w miesiącach wiosennych lub jesiennych. Obok kaloryfera w sieci c.o. można zainstalować elektryczny grzejnik łazienkowy (poziomy, żeberkowy, szczebelkowy). Takie urządzenie może być wykorzystywane doraźnie poza sezonem grzewczym.

Jeżeli grzejnik ma być wykorzystywany w trybie ciągłym (co najmniej kilka godzin dziennie) warto zamontować model bez wentylatora. Osoby zainteresowane krótkim, ale intensywnym grzaniem powinny zdecydować się na wariant aktywny.

Grzejnik można połączyć z termostatem i zegarem. Dzięki temu włączy się on automatycznie np. pół godziny przed pobudką mieszkańców. Jeżeli wyższa temperatura jest wymagana głównie rano oraz późnym wieczorem warto zdecydować się na taryfę, w której koszt kilowatogodziny jest niższy nocą.

Ogrzewanie akumulacyjne

Coraz popularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w ogrzewaniu elektrycznym domów i mieszkań jest piec akumulacyjny. Zamiast tradycyjnych grzałek ma on, umieszczony oczywiście w estetycznej obudowie, blok akumulacyjny. Blok ten nagrzewa się do kilkuset stopni Celsjusza.

Zaletą pieca jest wysoka wydajność energetyczna. Urządzenie oddaje ciepło jeszcze przez długi czas po naładowaniu. Pobiera więc prąd jedynie przez niewielką część okresu funkcjonowania. Dzięki temu również można wykorzystywać dobrodziejstwa nocnych taryf oferowanych przez większość dostawców energii.

Podobnie jak w przypadku grzejników konwektorowych, niektóre modele pieców akumulacyjnych są wyposażane w wentylatory wymuszające obieg powietrza i dodatkowo zwiększające efektywność ogrzewania elektrycznego (tzw. piece dynamiczne). Gdy temperatura jest odpowiednio wysoka termostat wyłącza wentylator spowalniając emisję ciepła i oszczędzając prąd.

Koszt inwestycji w piece akumulacyjne jest dość wysoki. Z drugiej strony są to urządzenia ekonomiczne (oczywiście jak na systemy ogrzewania elektrycznego) i stanowią obecnie najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy planujemy kompleksową instalację dla całego domu i chcemy całkowicie zrezygnować z kotła na koks czy olej.

Ogrzewanie podłogowe

Trzecią popularną formą ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie podłogowe. Instaluje się je pod panelami, parkietem czy płytkami. Cechuje się wysoką efektywnością. Jednocześnie jest dość tanie w utrzymaniu i nie zaburza estetyki pomieszczeń. Więcej na temat tego rodzaju instalacji można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Poza tym w sklepach można znaleźć jeszcze co najmniej trzy inne popularne rodzaje urządzeń elektrycznych przeznaczonych do ogrzewania. Pierwszy z nich to płyty grzewcze, które wykorzystywane są głównie w sytuacjach doraźnych. Dobrze sprawdzają się w łazienkach czy pomieszczeniach gospodarczych.

Drugi rodzaj to grzejniki olejowe, przypominające tradycyjne kaloryfery – choć wolno stojące, często wyposażone w kółka ułatwiające przemieszczanie. Nadają się do ogrzewania długofalowego, ponieważ – podobnie jak piece akumulacyjne – długo oddają ciepło i nie muszą być w związku z tym cały czas włączone.

Trzeci typ to przepływowe kotły c.o., które nie spalają jednak koksu czy oleju opałowego – zamiast tego zużywają energię elektryczną. W niewielkim zbiorniku o pojemności ok. 10 l podgrzewana jest woda, która następnie zostaje przepompowana do kaloryferów, gdzie ciepło jest oddawane.

Warunki instalacji

Tak jak wspomniano wcześniej ogrzewanie elektryczne wymaga spełnienia szeregu wymogów dotyczących domowej instalacji. Prawie zawsze wymagane są trzy fazy. Tylko pojedyncze urządzenia do 2000-3000 W można podłączać do gniazdek 230V. Modele o większej mocy obsługują 230 lub 400V, albo tylko 400V. Podczas zakupu produktu z tego segmentu warto sprawdzić, jakie napięcie jest wymagane.

Profesjonalne urządzenia grzewcze w rodzaju pieców akumulacyjnych wymagają nie tylko odpowiedniego napięcia, ale także wyodrębnionego z instalacji obwodu przeznaczonego wyłącznie dla nich. Jeśli ten wymóg nie jest spełniony trzeba kłaść nowe kable, co wiąże się z kuciem, gipsowaniem i ponownym malowaniem ścian.

Niezależnie od tego na jakie urządzenia się decydujemy powinniśmy zawsze przed zakupem zastanowić się, czy ogrzewanie elektryczne jest niezbędne i czy jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. W przypadku instalacji uzupełniających (np. grzejnika konwektorowego w łazience) odpowiedź będzie zazwyczaj brzmiała „tak”.

Zupełnie inaczej wygląda to wtedy, gdy instalujemy tego rodzaju urządzenia w całym domu. Wtedy warto rozważyć różne opcje (prąd, gaz, koks, węgiel, olej, solary). Oczywiście wiele zależy też od specyfiki nieruchomości. Stary, nieocieplony, zamieszkiwany ciągle dom będzie trudno ogrzać prądem w rozsądnej cenie.

Nowoczesny, mały domek na bieszczadzkim odludziu, do którego przyjeżdża się kilka razy w roku – tu centralne ogrzewanie elektryczne jest wskazane, a często ze względu na brak innych opcji wręcz niezbędne.

Dodaj komentarz