Solary w Twoim domu – koszty instalacji, zalety i wady

Ogrzewanie 12 grudnia 2011 | Redakcja

Flickr/Dominic's pics/CC by

Solary, czyli kolektory słoneczne, są coraz popularniejszą, ekologiczną metodą pozyskiwania ciepła. Polski klimat, choć kapryśny, pozwala bez problemu wykorzystywać je w systemach centralnego ogrzewania oraz do podgrzewania wody. Stosunkowo wysoki koszt instalacji można obniżyć dzięki dofinansowaniu.

Zasada działania zestawu solarnego jest bardzo prosta. Najważniejszym elementem jest kolektor płaski (to najprostszy rodzaj). W kolektorze znajduje się tzw. absorber. Najczęściej jest to blacha miedziana pokryta specjalną powłoką, na której znajduje się przezroczysta warstwa ochronna.

Promienie słoneczne padają na absorber, co prowadzi do nagrzewania się nośnika ciepła. Może mieć on postać ciekłą (np. woda, glikol) lub gazową (np. powietrze). Nośnik znajduje się w wymienniku ciepła, mającym postać rurek przymocowanych do absorbera. Wszystkie elementy są umieszczone w izolacji.

Drugi, bardziej zaawansowany typ kolektora zwany jest próżniowym lub próżniowo-rurowym. Absorber znajduje się w próżni, co znacznie zwiększa jego skuteczność. Taka instalacja sprawdza się nawet w chłodne dni. Jej efektywność w mniejszym stopniu zależy bowiem od temperatury powietrza, a w większym od nasłonecznienia.

Oprócz tego na rynku można znaleźć kolektory skupiające. Absorber jest tu jednocześnie wymiennikiem ciepła. Takie urządzenia mają specjalne zwierciadła zwiększające skuteczność promieni słonecznych. Wadą jest konieczność zapewnienia celności. Kolektor musi być więc ruchomy, aby śledzić wędrówkę słońca po niebie.

W praktyce w polskich warunkach najlepiej sprawdzają się modele próżniowe. Oferują one wysoką efektywność. Jednocześnie ceny instalacji i utrzymania kolektorów nie są bardzo wysokie.

Najważniejsze zastosowania

Baterie słoneczne świetnie nadają się do ogrzewania wody użytkowej. Kolektory są zazwyczaj połączone bezpośrednio z domowym bojlerem. Czasami w domu znajdują się dwa zbiorniki – jeden to klasyczny pojemnościowy podgrzewacz wody na prąd, drugi jest pasywny (ma wyłącznie izolację) i instaluje się go np. na dachu.

Drugie zastosowanie systemów solarnych wiąże się ze wspomaganiem układu centralnego ogrzewania. Nie zastąpi to oczywiście typowego ogrzewania w zimowe dni. Sprawdzi się jednak wiosną czy jesienią. Pozwoli zaoszczędzić trochę węgla czy koksu, jeśli w domu znajduje się kocioł.

Poza tym solary stosuje się także np. do podgrzewania wody w przydomowym basenie, ogrzewania doraźnego niektórych pomieszczeń (np. łazienek), ogrzewania niewielkich rozmiarów dobudówek, które nie są podłączone do głównej instalacji CO w domu.

Warunki instalacji

W Polsce solary należy instalować tak, aby były skierowane na południe. Optymalny kąt nachylenia to 42 stopnie do poziomu. Dlatego kolektory najlepiej prezentują się na domach z dachami pochyłymi. W praktyce przypominają ukośne okna dachowe.

W domach płaskich czy z niewielkim spadem konieczne jest instalowanie systemów solarnych na specjalnych stelażach. Tutaj kolektory mocno wyróżniają się na tle dachu. Jedyne, co może zrobić właściciel, to zamontować je w takim miejscu, aby urządzenia były mniej widoczne, np. od strony ulicy.

Instalacje solarne mogą być pasywne lub aktywne. Te pierwsze wykorzystują wyłącznie grawitację. Czynnik cieplny przemieszcza się samoistnie. Niestety taka instalacja wymusza zamontowanie kolektorów na poziomie ziemi (np. w ogrodzie), a zasobnika wody wyżej (np. na piętrze domu).

Aktywne systemy solarne mają obieg wymuszony z pompą i układem sterowania. Koszt instalacji jest wyższy – to samo dotyczy jednak wygody użytkowania. Zastosowanie biwaletnego zbiornika na wodę pozwala na podłączenie do bojlera zarówno kolektora, jak i rur z kotła centralnego ogrzewania.

Koszty instalacji

Koszt instalacji baterii słonecznych zależy od wybranej technologii, specyfiki domu i liczby kolektorów. W praktyce niewielkie i proste systemy solarne – przeznaczone dla 2-3 osób – można kupić za ok. 5 tys. zł. Do tego dochodzi koszt montażu – ok. 3 tys. zł. Taka instalacja może nie spełniać jednak wszystkich wymagań użytkowników.

Dla większych rodzin (3-5 osób), które potrzebują wysokiej efektywności (kolektory próżniowe) i wygody (instalacja z pompą), zakup i montaż kolektorów to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Na szczęście nie cała ta kwota musi obciążyć domowy budżet.

Można skorzystać np. z kredytu z dotacją w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu można odzyskać w teorii 45% kosztów zakupu i montażu (w praktyce nieco mniej – ok. 37% przy progu podatkowym 18% – ze względu na konieczność odprowadzenia podatku od dotacji).

Z drugiej strony baterie słoneczne pozwalają obniżyć koszt ciepłej wody o nawet 60%, a centralnego ogrzewania o 40% (w ujęciu rocznym). Przed zakupem kolektorów trzeba więc wyliczyć oczekiwane oszczędności, uwzględnić ewentualną dotację i na tej podstawie sprawdzić, kiedy inwestycja się zwróci.

Przed zainwestowaniem w solary warto ocenić też warunki klimatyczne na danym terenie. Większość obszaru Polski ma ok. 230-250 słonecznych dni w roku. W praktyce kolektory mogą więc pracować przez ok. 2/3 czasu. W północno-wschodniej części kraju i w górach słońca jest jednak mniej.

Niezbędne jest także wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na dachu. Typowy kolektor ma 1,5 do 2 m wysokości i ok. metr szerokości. Grubość to raptem ok. 10 cm. Każde urządzenie waży kilkadziesiąt kilogramów.

Komentarze (3)

Cześć. Słowem wstępu pragnę wyrazić swoją pozytywną opinię o tym blogu, faktem jest, że przyjemnie czyta się zamieszczane tu teksty. Niewielka liczba ludzi poruszających się w tych klimatach tematycznych umie pisać językiem, który potrafi skłonić mnie do rzucenia okiem i skomentowania artykułu. „Solary w Twoim domu – koszty instalacji, zalety i wady | ElektrykaDlaLaika.pl” – ten napis już znalazł miejsce wśród moich zakładek :) . Myślę, że jeszcze tu wrócę. Już od pewnego czasu noszę się z zamiarem założenia własnego bloga i kolekcjonuję wszystkie wskazówki, które mogą mi się przydać. Największym moim problemem jest część techniczna i optymalizacja bloga, która ma sprawić, żeby mój blog był odwiedzany.

Życzę miłego dnia – Lidia Pawłowska

P.S. Mam pytanko – jaki hosting najlepiej wybrać pod bloga ?

3 lutego 2012 | Lidia Pawłowska

Dodaj komentarz